Mama stála pred zrkadlom..

Autor: Maros Andrejcik | 18.11.2018 o 23:55 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  110x

Mama stála pred zrkadlom. Pozorovala svoje telo. Hnedé telo. Bol koniec leta. Mama bola vysoká. Stála pred zrkadlom a plakala. ,,Prečo plačeš?“ ,,Nestaraj sa!“ Už som sa nestarala. Tešila som sa do školy. Zajtra bude mesiac, čo c

   Mama stála pred zrkadlom. Pozorovala svoje telo. Hnedé telo. Bol koniec leta. Mama bola vysoká. Stála pred zrkadlom a plakala.

   ,,Prečo plačeš?“

   ,,Nestaraj sa!“

   Už som sa nestarala. Tešila som sa do školy. Zajtra bude mesiac, čo chodím do školy. Budem mať sedem.

   ,,Prečo k nám už nechodí ten pán, ktorý k nám chodil večer?“

   Mama sa opäť rozplakala. Dostala som facku. ,,Nestaraj sa!“

   Večer k nám prišla mamina kamarátka. Hana.

   ,,Umy si zuby a choď spať, Kačka!“ neznášala som, keď ma mama takto volala. Kačka. Som Katka.

   Mama s Hanou pila víno. Červené víno. A zapálili si aj bielu sviečku. Hana fajčila cigaretu. Dym z cigarety sa dral cez kľúčovú dierku do mojej izby. Vstala som z postele. Nos som priložila k dierke. Točila sa mi hlava. Potom som k dierke priložila oko. Hana mamu hladila po prsiach. Mama mala hnedé telo. Hana bozkala mamu na krk. Hana mala biele, malé prsia. Bola chudá ako mama. Hana a mama sa hrajú ako malé mačky. Nechápala som túto hru. Trocha moču mi cvrklo na pyžamko. Chcela som cikať, ale bála som sa prejsť cez izbu. Mama sa úplne vyzliekla. Hana tiež. Mala pod bruchom taký čierny pásik. Mama pásik nemala. Hana mamu bozkala tam, kde mala Hana ten čierny pásik. Pozrela som sa na seba, na to miesto. Chcela by som mať tiež taký pásik, ako má Hana. Možno ak budem veľká mi tam narastie.

   Raz som tak cez dierku pozerala na mamu a uja, čo už k nám nechodil. Tiež sa tak čudne hrali. Boli nahí. On bozkal mamu tam, kde nemala čierny pásik. Mama mu hlavou búchala pod bruchom. On sa zvíjal ako had. Áno, hrali sa na hada a mačiatko. Nechcela som sa na to pozerať. On sa mi nepáčil. Mal chlpaté ruky a keď chytil mamu pod krk... mal škaredé ruky. Je dobre, že už k nám večer nechodí. Radšej som sa tajne pozerala na mamu, ako sa s Hanou hrá na mačiatka.

   Hana odišla až ráno. Mama spala na bruchu. Bola holá. Stála som vo dverách, keď dala Hana mame bozk na hnedý chrbát. Hana sa na mňa usmiala. Vyzliekla som pyžamo a pozerala na seba do zrkadla. Mám malé biele telo. Chvela som sa. Možno raz budem mať hnedé telo ako mama a čierny pásik pod bruchom aký mala Hana...

 

_ __ _ __ _

 

   Vždy keď som cítila motýlie krídla v brušku, potrebovala som cikať. Mamine telo po lete strácalo farbu. Hana k nám chodila dosť často. Mama stála pred zrkadlom. Už neplakala. Pozerala na svoje telo. Aj mame začal rásť pod bruchom čierny pásik. Pamätám si to.

   ,,Čo na mňa tak pozeráš, Kača!“

   ,,Aj ja budem mať taký čierny mach pod bruškom?“

   ,,Ešte si na to počkáš.“ Smiala sa mi.

   Bojím sa čiernej farby. Bojím sa čiernych chlpatých mužských dlani. Radšej sa tajne pozerám na mamu, ako sa s Hanou hrá na mačiatka. Vtedy je mama šťastná. Mama už neplače pred zrkadlom. Na toho uja už isto zabudla.

   Raz k nám prišiel úplne iný ujo. Kde ich mama nachádza? On, ten ujo, lebo všetci ujovia sú pre mňa on, sú rovnakí. Bieli, hnedí, zarastení i nezarastení, raz tuční, inokedy chudí. Odporní sú všetci. Všetci sa chcú hrať s mamou hru na hada a mačiatko.

   Raz bol večer. Spala som. Zobudila som sa na krik. Pozerala som cez kľúčovú dierku. Mama skákala po gauči. Vylievala po sebe červené víno a on bol len v trenkách. Mal veľké biele brucho. Aj on skákal. Na zemi. Hádzal do mamy peniaze. Mama si liala víno po svojich čiernych vlasoch. Páčili sa mi mamine vlasy. Mama si peniaze prilepila na prsia. Potom si ľahla na gauč a on si dal dole tie trenky. Veľké brucho a malý zadok. Zľakla som sa a nechtiac som kopla do dverí. On sa obrátil. Vtedy som jemu pod bruchom uvidela čierny mach, huňatú čiernu vatu z ktorej vytŕčal pipík. Vtedy som ale nevedela, že to, čo tam má sa takto volá. Pipík. Od tej doby boli všetci matkini ujovia pipíkmi.

   Mama otvorila dvere. Robila som sa, že spím. Vždy som si to nacvičovala. Každou novou večernou návštevou som sa zdokonaľovala v maskovaní spania. Bolo mi jedno, čo si mama o mne myslí. Aj jej je jedno, čo si o nej myslím ja. Je to ale moja mama.

  Chcem, aby k nám večer viac chodila Hana. Mama je vtedy šťastnejšia. Aj ja sa cítim lepšie, keď môžem pozerať cez kľúčovú dierku na mamu a Hanu, ako sa obe hrajú na mačiatka. Mám vtedy v brušku motýle, chce sa mi cvrknúť do pyžamka a cítim sa vtedy dobre...

 

_ __ _ __ _

 

   Mama prišla poobede z práce. Zmokla. Vlasy mala ulízané, škaredé. Páčili sa mi jej vlnité vlasy. Milujem mamu, aj keď ona miluje iných mužov a Hanu. Mama ma určite miluje. Robí mi raňajky, desiatu do školy a večere. Občas mi kúpi aj niečo sladké.

   Vyzliekala sa v izbe a pozerala na seba v zrkadle.

   ,,Si veľmi pekná, mama.“

   ,,Ah, Kačiatko moje...“

   Milujem to, ak mi mama takto povie.

   ,,Večer budeš sama doma. Si už veľká.“

   Som šťastná, ak som sama doma. Už som veľká.

   Pozerám sa na seba nahá do zrkadla. Chcem byť ako mama. Chcem mať kamarátku Hanu. Ujov nemusím, nepáčia sa mi. Pozerám sa, či už mi rastie pásik tam dole. Na to si ešte asi musím počkať.

   Mama prišla v noci s dvoma tetami. Hana neprišla. Tie tety boli opité. Aj mama bola. Jedna teta sa vybrala smerom k mojej izbe. Rýchlo som vkĺzla do postele a predstierala spánok.

   ,,Nebojíš sa, že z nej bude tiež lesbička?“

   Zaspala som, bolo mi jedno, že si tie tety medzi sebou hladkajú miesta, kde majú čierne pásiky.

   Ráno rozvoniavalo volský okom a topinkami.

   ,,Mama? Čo je to lesbička?“

   ,,Kde si to počula?“

   ,,Jedna teta to včera v noci povedala vo dverách!“

   ,,To je teta, ktorá má rada tety.“

   ,,Aj ty máš rada tety?“

   ,,Mám rada teba, Kačiatko.“

   ,,Aj ja ťa mám rada, mama.“

   Chrumkavo som si vychutnávala topinku. Aj volské oko. ,,Mama? Kedy budem mať taký čierny pásik pod bruchom?“ mama sa zasmiala.

   ,,Už čoskoro. A poviem ti, nebudeš vôbec rada, že ho tam máš!“

 

_ __ _ __

 

   Dnes mám osem rokov. Je október. Osemnásty. Som váha. Mama mi to povedala. A kúpila mi nové pyžamo. Nechcem pyžamo. Chcem spať nahá. Robí mi to dobre. Aj mama spí nahá.

   ,,Chcem sa s tebou porozprávať, mama!“

   ,,A o čom, Kačiatko?“

   ,,Mama, prečo k nám chodia tety a ujovia? Prečo k nám už nechodí Hana?“

   ,,Hana žiarli!“

   ,,Na mňa?“

   ,,Na mňa! Piča!“

   ,,Mama!?“

   ,,Choď sa učiť!“

   Mama si otvorila fľašu červeného vína. Opila sa. Večer som ju našla ležať na gauči. Nikdy nezabudnem sa svoje ôsme narodeniny...

   Ďalšie ráno nebolo vôbec o vôni volského oka. Mama grcala do záchodu a nešla do práce. Ja som ale do školy musela.

   ,,A desiatu?“

   ,,Dám ti peniaze, niečo si kúp a daj mi pokoj!“

   ,,Mama? Budem i ja lesbička?“

   ,,Šmýkaj do školy!“

   Cestou zo školy som stretla Hanu. ,,Ahoj Malá!“

   ,,Ahoj Hana.“

   ,,Ako sa má mama?“

   ,,Má sa, a ty?“

   ,,Mám sa tiež.“

   ,,Hana?“

   ,,Áno?“

   ,,Už nič.“

   ,,Čo si chcelo, Kačiatko:“

   ,,Budem aj ja lesbička?“

   Hana sa mi smiala. ,,Prečo sa mi smeješ, Hana?!“

   ,,Páčia sa ti spolužiaci? Páčia sa ti muži?“

   ,,Neviem.“

   ,,Na toto máš ešte čas.“

   ,,Už som veľká, mala som osem!“

   ,,Pozdrav mamu, ja už musím, ahoj.“

   ,,Hana?“

   ,,Áno?“

   ,,Aj ty si lesbička?“

   Hana sa zasmiala.

   ,,Bež už domov, malá.“

 

_ __ _ __ _

 

   Mama stále spala. ,,Čo bolo v škole?“

   ,,Dostala som jednotku. Z písomky, z matematiky!“

   ,,Ty môj malý Einstein. Ty moje malé Kačiatko. Ideme do cukrárne!“

   Mama ma objala. Málokedy ma objímala. V cukrárni sme stretli toho uja, čo mal chlpaté ruky. Bol tam asi so svojim synčekom. Bol škaredý ako jeho otec! Usmial sa na mamu a mama si odpľula. Ujo cukrár nás potom vyhodil. Šli sme do parku. Mama sedela na lavičke, pozorovala iné mamy, čo sa hrajú s deťmi. Mame som doniesla konáriky. Doma sme ich dali do vázy bez vody. Z jedného konárika na obrus zišiel pavúk. Sledovala som ho. Bol chlpatý, ako ruky toho nechutného uja v cukrárni. Ja som ale na zem neodpľuvla. Chcela som pavúkovi odtrhnúť jednu nohu, no bol veľmi rýchli. Potom som ho zabila. Rozpučila na kašu. Už ma nudil.

   Mama večer nešla nikam a ani k nám nik neprišiel. Dnes kľúčovú dierku nechám tak. Mama ležala na gauči. I tak ma zvedavosť prinútila pozerať sa na ňu. Vytiahla si sukňu nad kolená a hladkala sa tam kde sa ciká. Dýchala akoby utekala. Bola ako had. Nebola ako mačiatko. Mama sebou trhla a potom sa usmievala. Zaspala a aj ja som si šla tiež ľahnúť. Skúšala som sa i ja hladkať tam kde sa ciká, no nič som necítila a nezvíjala som sa ako had. Zaspávala som, a pri tom myslela, čo presne znamená slovo lesbička.

   Ráno opäť voňalo volským okom a hriankou. ,,Mama? Bolí to keď rastu prsia?“ mama sa usmiala. ,,Nepamätám si to, ale myslím že nie.“

   Dnes je sobota a ja nemusím do školy. Mama nemusí do práce. Je začiatok novembra. Všetci moji spolužiaci sa chvália, že idú páliť sviečky na hroby. Mama vraví, že je to staré, dedinské. ,,My nemusíme chodiť páliť sviečky?“ mama nazlostene odpovedala: ,,my žijeme moderne!“

   Chcela by som už leto. Sadnúť si na trávu. Mám rada, ak mi mokrá tráva hladí zadoček. Keď som bola viac menšia, kúpala som sa holá. Dnes už sa nebudem kúpať holá. Hanbím sa. Prečo sa dospelí nikdy nekúpu holí? Ale prečo sa potom holí hrajú na hada a mačiatko? Chcela by som už leto, chcela by som byť už veľká a chcem byť lesbička!

   ,,Mama, mama! Keď budem veľká, chcem byť lesbička! Chcem byť ako Hana!“

   Mama ma zbila. Veľmi ma to bolelo, no bolelo ma viac, keď mi spolužiak zodvihol raz v škole sukňu a posmieval sa mi, že moja mama je sama, že nemám otca a že taká žena je chudera. Že mu to doma povedal jeho otec. Jeho otec je škaredší ako ujo, čo bol u nás, držal mamu za hrdlo a mal čierne chlpaté ruky. Spolužiakov otec mal škaredú, fialovú tvár a kríval na jednu nohu. Iní spolužiaci sa z toho spolužiaka smiali, že je jeho otec alkoholik. Aj moja mama pije víno, ale viem, že nie je alkoholik.

   ,,Mama? Prečo nemám otca, ktorý by ma chránil?“

   Mama sa postavila pred zrkadlo. Teraz bola oblečená. ,,Mama! Prečo nemám otca?!“

   Mama sa pred zrkadlom rozplakala...

 

_ __ _ __ _

 

   V meste, cestou zo školy som stretla Hanu.

   ,,Hana, Hana, povedz mi čo je to lesbička! Povedz mi všetko, už som veľká!“

   Hana ma vzala do cukrárne. Sedeli sme v kúte a Hana mi všetko vysvetlila. V tej chvíli som sa cítila dospelá.

   ,,Mama by mi toto všetko nikdy nepovedala.“

   ,,Mama ťa chce pred všetkým uchrániť, Kačiatko.“

   ,,Ale ja už teraz všetko viem, aj keď tomu ešte poriadne nerozumiem!“ Hana ma pohladila po tvári. Ani mama ma po tvári nehladí. Hana mala tak jemnú dlaň. Asi aj preto jej mama dovolila hladiť jej prsia.

   ,,Máš vatu na dlani, Hana.“

   ,,Prečo?“

   ,,Mama ma ešte nikdy nepohladila po líci.“

   ,,Tvoja mama je trochu iná.“

   ,,Ako iná?“

   ,,Má rada mužov a ženy.“

   ,,Ako môže mať rada mužov a ženy, nechápem.“

   ,,Je bisexuálna.“ Ujo cukrár sa na nás zvláštne pozrel. Možno nás chcel znovu vyhodiť, ale neurobil to. Sledoval Hanine nohy. Videla som ako preglgal sliny. Hana si to všimla a roztiahla nohy. Ujovi cukrárovi spadol na zem tanier so zákuskom. Hana sa smiala. ,,Starý slintavý kokot“ povedala.

 

   ,,Mama, už viem všetko! Viem, čo je to lesbička! Viem, čo je to bisexuálka!“

   Mama sa smiala. Všimla som si na stole otvorenú fľašu vína. Je ešte len tri poobede, no mama už bola opitá.

   ,,Mama, ja ťa nechcem stratiť, nepi už!“

   ,,Choď sa učiť! Daj mi pokoj!“

   ,,Nenávidím ťa!“ buchla som dverami a šla hľadať Hanu.

   V cukrárni nebola. Ujo cukrár sa na mňa usmieval. Spomenula som si na Haniné slová: starý slintavý kokot. Takto som nikdy predtým nehovorila, ale už som veľká a viem všetko. Ujo cukrár mi ponúkol zákusok. Zjedla som ho. Potom mi nalial kolu. Aj tú som vypila. Potom mi ujo cukrár povedal, že ide do skladu pre ďalšie zákusky a či nechcem ísť s ním...

   Mama už spala keď som sa vrátila domov. Odložila som si peniaze, ktoré som dostala od uja cukrára. V jej izbe bol smrad od vína. Otvorila som okno a mamu prikryla dekou. Do izby za svetlom vletel veľký, čierny motýľ. Nechala som ho tak a išla si ľahnúť.

  

_ __ _ __ _

 

   Nočný motýľ pristal mame na vlasoch. Nočná lampa osvetľovala jeho krídla. Nočné ticho dávalo nádej do nového dňa. Nočná obloha bledla, strácala na sile. Nočné hviezdy hasli. Nočné bary vypľúvali lesbičky a bisexuálov. Nočné autá, autobusy a taxíky ich rozvážali do nočných bytov, hotelov. Nočné hry na mačiatka a hadov končili. Noční pekári piekli nočný chlieb. Nočné listy na stromoch padali na zem, do nočnej mláky. Nočné zrkadlo mi ukázalo mamu a uja cukrára...

 

_ __ _ __ _

 

   Mama stála pred zrkadlom. Sledovala svoje telo. Bola nahá. Sledovala som ju cez kľúčovú dierku. Ten čierny pásik už nebol pásik ale hotová džungľa. Nepáči sa mi to. Hanin čierny pásik sa mi páči. Aj ja keď budem veľká, budem si taký pásik pestovať. Hana mi povedala, že mi to ukáže, ak budem väčšia, ako sa to robí. Chcela by som sa mať dobre. Chcem cítiť motýliky v brušku. Cvrkla som si náročky do pyžama, aby som ho mohla dať dole, do pračky. Mama mi pohrozila, že pôjdem k lekárovi, ak budem toľko púšťať do pyžama. Že mi zašije pišulu. Na pišulu mi už pozeral ujo cukrár. Dal mi za to aj peniaze. Je to moje tajomstvo. Nikomu ho nepoviem. Ale k lekárovi ísť nechcem. Nechcem mu ukázať pišulu, nedá mi za to peniaze. Chcem byť lesbička. Budem lesbička!

   V meste som sa stretla po škole s Hanou. Šli sme do cukrárne. Hana mi dala nejaké knihy o anatómii ženského tela. Môžem si ich nechať, dokedy budem chcieť. ,,Budem si ich čítať v noci, mama o tom nemusí vedieť. Povedala o tebe, že si piča.“ Hana sa smiala. Vždy sa smiala. Milujem Hanin smiech. Má krásne pery a zuby. Má veľké zelené oči a hranatú, chudú tvár. Čierne vlnité vlasy. Páčia sa mi chudé ženy. Hana sa mi veľmi páči. Asi som sa do nej zamilovala. ,,Hana? Ak budem väčšia, budeš ma hladiť po prsiach, ako si hladila mamu?“

   ,,Ty si nás videla?“

   ,,Videla som všetko! Už nie som malá!“

   ,,Keď budeš veľká, ja už budem stará a nebudem mať chuť, hladiť ženám prsia.“

   ,,Hana? Ty si lesbička?“

   ,,Áno, nenávidím mužov!“

   Ujo cukrár sa na mňa usmial. Chcela som Hane povedať, že ukazujem ujovi cukrárovi pišulu a on mi dáva zákusky, kolu a peniaze. Niečo ma zabrzdilo. Bude to moje tajomstvo!

  V noci som si čítala knihy od Hany. Cítila som sa dospelá. Začínam chápať rôznym veciam. Cítim sa dospelá, cítim sa o pár rokov vpredu, pred svojimi spolužiačkami. Sú zaostalé, krpaté. Pozerala som sa v kúpeľni na svoju pišulu. Bola mi zima a na pokožke mi nabehla husia koža. Zdalo sa mi, že mi už rastú prsia...

 

_ __ _ __ _

   Mama už víno nepila. Som šťastná. Mama asi nie. Je viac nervózna. Už k nám ani nik nechodí. Chcela by som, aby k nám niekto prišiel. Aby ma šteklili motýle. Aby som si cvrkla do pyžama, ktoré na sebe nenávidím. Aby som mohla špehovať cez kľúčovú dierku. Ak budem veľká budem mať na každých dverách kľúčové dierky.

   ,,Mama, poďme v nedeľu do cukrárne!“

   ,,V nedeľu nemám čas. Idem do kostola!“

   ,,Do kostola?“

   ,,Do kostola!“

   Mama si v nedeľu v kostole sadla do prvej lavice. Mňa nútila ísť do kostola tiež. Nemám rada kostol. Vedľa nás v prvej lavici sedel spolužiakov otec. Bol škaredý. A pil. Cítila som smrad alkoholu, ktorý sa predtým tlačil do mojej izby cez kľúčovú dierku. Spolužiakov otec páchol po víne a ešte mal na sebe hnusnú voňavku. Bolo mi v kostole na vracanie. A ako sa tam všetci spolu modlili...

   Pri obede sa mama modlila. Bola mi na smiech. ,,Čo sa mi smeješ, Kača!“

   ,,Mama ja nechcem, aby sme chodili do kostola! Prečo k nám už nechodí Hana?!“

   ,,Hanu vynechaj, je to lesba!“

   ,,Radšej byť lesba, ako chodiť do kostola!“

   Dostala som riadnu facku. Mama ma zavrela do izby a mala som tam trčať do večere. Sledovala som mamu cez kľúčovú dierku. Zapálila si sviečku a čítala hrubú knihu. Bibliu. Niekto zvonil. Ujo cukrár. Doniesol nám zákusky a kolu. Mama ma i tak nepustila z izby, no doniesla mi zákusok a kolu. Nechcem to! Potom sa dlho rozprávala s ujom cukrárom. Dal mame nejaké peniaze. Mama mu pišulu neukazuje ako ja! Prečo dáva peniaze jej?!

 

_ __ _ __ _

 

   Zo školy som sa ponáhľala do cukrárne. Ujo cukrár tam nebol. Zašla som teda do Haninho bytu. ,,Hana, mama začala chodiť do kostola!“

   ,,Piča!“

   ,,Hana, ja chcem byť lesbička!“

   ,,Neblázni, Kačiatko.“

   ,,Hana, doma to mám ťažké, nemôžem bývať u teba?“

   ,,To sa nedá, Kačka.“

   ,,Nech už budem dospelá.“

   Mama doma nebola. Vyzliekla som sa. Postavila som sa pred zrkadlo. Mám osem a pol. Chcem byť dospelá! Chcem si nájsť kamarátku. Chcem sa s ňou hrať na mačiatka.

   ,,Čo bolo v škole, Kača!“

   ,,Mali sme etiku. Uča nás učila o gender ideológii.“

   ,,A?“

   ,,Povedala nám, že každý si môže vybrať, čím chce byť. Ja som povedala, že chcem byť lesba.“ Matka sa na mňa pozrela. Nevravela nič. Možno si spomenula na Hanu.

  

_ __ _ __ _

 

   Po škole ma na lavičke čakal ujo cukrár. Šli sme zadným vchodom do cukrárne. Tam mi dal darček. Šminky a hrebeň, šaty a sprej. Pozeral sa na mňa, ako sa obliekam a snažím sa namaľovať. Rúž na perách som mala rozmazaný aj mimo pier. Potom som sa mu opäť ukázala.

   ,,Prečo ste dal mame peniaze, keď vám pišulu neukazuje!?“

   ,,To boli peniaze pre teba!“

   ,,Mama mi žiadne nedala.“

   Z cukrárne som odišla s peniazmi. Už tam nechcem chodiť. Ujo cukrár sa mi už hnusí. Aj doma sa mi to hnusí. Chcem byť už veľká a chcem bývať sama a chcem byť lesbička!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?